Gospodarka.rze.pl

Wyszukaj firme:


Nieżyjący prezes EBC partnerem Skrzypka
2007-01-09

Komisja finansów zarekomenduje Sejmowi Sławomira Skrzypka na szefa NBP. Posłowie dowiedzieli się, że kandydat będzie współpracował z prezesem EBC, nieżyjącym Wimem Duisenbergiem

Skrzypek zapewnił, że chce oprzeć swoją działalność w NBP na czterech filarach: niezależności, transparentności, wiarygodności oraz merytoryczności. - Będę dbał o wartość polskiego pieniądza - zapewnił posłów z komisji finansów publicznych. Dodał, że nie będzie wykonywał gwałtownych ruchów w polityce pieniężnej.
Posłowie pytali go o wykształcenie, plany wobec NBP, prosili, by porównał swoje kompetencje z ustępującym Leszkiem Balcerowiczem.
-Każdy kandydat ma inne kompetencje i inne atuty - stwierdził Skrzypek. - Jestem menedżerem rynku i chciałbym te doświadczenia wykorzystać w działaniach NBP. Mam ogromny szacunek do Leszka Balcerowicza jako osoby, choć nie zawsze zgadzam się z jego decyzjami. Marek Wikiński (SLD) dopytywał, jak Skrzypek ocenia swoje kompetencje względem Balcerowicza i czy w związku z tym poprosi prezydenta Lecha Kaczyńskiego o obniżenie wynagrodzenia. -Rozumiem złośliwość pana posła, ale pozwolę sobie nie odpowiedzieć - odparł Skrzypek.
Nie odpowiedział na wiele pytań. Ani o poziom stóp procentowych, ani o kurs złotego. Oświadczył, że nie będzie mówił konkretnie, bo jego odpowiedzi mogłyby wpłynąć na rynki finansowe. -Na temat aktualnej wysokości stóp w stosunku do inflacji najprościej byłoby powiedzieć, że właściwym forum do dyskusji na ten temat byłaby Rada Polityki Pieniężnej - uciął.
Posłanka Samoobrony Renata Rochnowska pytała o możliwość zmiany ustawy o NBP. - W tym roku ustawa ta będzie świętować dziesiątą rocznicę -mówił Skrzypek. -To najwyższy czas, żeby popatrzeć na możliwość jej zmiany.
Ale nie odniósł się do pomysłów Samoobrony, by wpisać do ustawy o NBP obowiązek wspierania wzrostu gospodarczego i walki z bezrobociem. Kilkakrotnie powtarzał, że podstawową regułą działania jest dbałość o stabilność złotego i wzrost gospodarczy, o ile nie pociągnie to za sobą wzrostu inflacji.
O euro powiedział, że nim podejmiemy decyzję, kiedy je przyjąć, NBP powinien zrobić gruntowną analizę korzyści i strat. -Powinniśmy przystąpić do euro, kiedy będzie to dla nas opłacalne.
Zwrócił uwagę, że euro jest dużą wartością i instrumentem, który ułatwia wymianę handlową. Jednocześnie dodał, że po jego wprowadzeniu w Słowenii wzrosły tam ceny, po tym jak handlowcy zaczęli je zaokrąglać.
Posłowie byli zirytowani oględnymi wypowiedziami. -Nawet na pytanie o wykształcenie nie chciał odpowiedzieć -denerwował się Zbigniew Chlebowski (PO). Skrzypek zadeklarował wcześniej, że jest magistrem SGH, tymczasem tylko nostryfikował na tej uczelni amerykański dyplom.
Podczas przesłuchania kandydat popełnił kilka błędów. Pytany o nazwiska szefów innych banków centralnych, z którymi będzie musiał w przyszłości współpracować, wymienił Wima Duisenberga, który zmarł w 2005 r., a prezesem Europejskiego Banku Centralnego był w latach 1998-2003.
Na pytanie o poziom stóp procentowych w Polsce odpowiedział, że są one wyższe o 50 pkt procentowych od stóp w strefie euro, podczas gdy jest to tylko 0,5 pkt procentowego (czyli, jak mówią finansiści, 50 pkt bazowych).
Skrzypek najobszerniej opowiadał o sukcesach inwestycyjnych w Warszawie za prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Kilka razy podkreślał, że stolica wydawała wtedy na inwestycje najwięcej w porównaniu z innymi dużymi miastami w Polsce. Skrzypek wtedy odpowiadał w ratuszu właśnie za inwestycje. Po trzech latach jego rządów okazało się, że poniósł całkowitą porażkę. Budowa nowego mostu Północnego zakończyła się na szumnych zapowiedziach - do dziś nie rozstrzygnięto nawet przetargu na jego projekt. Słabo szła budowa metra. Mimo wsparcia finansowego rządu i planów dziedziczonych po poprzednikach udało mu się otworzyć tylko jedną stację kolejki podziemnej, i to z czteromiesięcznym opóźnieniem.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Marzec 2024
N Pn Wt Śr Cz Pt So
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31