Gospodarka.rze.pl

Wyszukaj firme:


Rosja woli polskie maszyny niż kiełbasy
2007-01-22

Embargo na polskie mięso ma znikomy wpływ na wymianę Polski z Rosją. Chociaż jesteśmy potęgą w eksporcie żywych świń i białej czekolady do Rosji, to w naszej wymianie ze Wschodem nie dominuje już żywność, lecz rosnące jak na drożdżach dostawy towarów przemysłowych. Dzięki temu mimo restrykcji handlowych nasz eksport do Rosji osiągnął w zeszłym roku rekordową wartość blisko 5 mld dol.

Straty w eksporcie do Rosji z powodu embarga na mięso Ministerstwo Gospodarki szacuje na około 22 mln dol. do końca sierpnia 2006 r. Tę stratę zniwelował zwiększony eksport żywca - jak stwierdza resort gospodarki. - Jesteśmy potentatem w eksporcie żywej trzody chlewnej do Rosji. Według tamtejszych statystyk połowa żywych świń importowanych do Rosji pochodzi z Polski - potwierdza Bożena Wróblewska, prezes Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej.
Dużo boleśniejsze jest rzadko wspominane przez naszych polityków rosyjskie embargo na polskie artykuły spożywcze pochodzenia roślinnego, np. mąkę i kaszę. Eksport tych towarów z Polski zmalał w zeszłym roku o ponad 100 mln dol. Mimo to niektóre artykuły spożywcze z Polski nadal przebojem wchodzą na rosyjski rynek. - Ponad połowa białej czekolady importowanej przez Rosję jest z Polski - wskazuje Wróblewska.
Polski eksport na Wschód, odbudowywany przez kilka lat po kryzysie finansowym w Rosji w 1998 r., ruszył z kopyta, gdy weszliśmy do UE. Rósł szybko także w zeszłym roku mimo embarga na żywność. Dlaczego? Po prostu w handlu ze Wschodem przestaliśmy się jawić jako państwo rolnicze, a staliśmy się gospodarką przemysłową. Jeszcze w 1997 r., który był najlepszy dla naszych firm na Wschodzie przed kryzysem finansowym w Rosji, na żywność przypadało ponad 40 proc. całego polskiego eksportu. Tymczasem już w 2005 r., przed ogłoszeniem embarga, żywność stanowiła zaledwie jedną szóstą polskiego eksportu do Rosji, a w zeszłym roku udział ten jeszcze zmalał - tylko częściowo z powodu restrykcji.
Jak świeże bułki sprzedają się za to w Rosji polskie maszyny i chemikalia zamiast polskiej żywności. Przed dekadą zaledwie jedną dziesiątą polskiego eksportu do Rosji stanowiły wyroby przemysłu elektromaszynowego. W zeszłym roku - już jedną trzecią. I ten eksport rośnie jak na drożdżach - w zeszłym roku skoczył aż o 30 proc.
- W Rosji rośnie popyt inwestycyjny, potrzeba więc dużo maszyn - tłumaczy Wróblewska. Rosjanie kupują u nas specjalistyczne maszyny górnicze, prasy, ale także samochody. Rozwija się rosyjski przemysł motoryzacyjny, więc potrzeba części do produkcji aut. Na udostępnionej nam przez Ministerstwo Gospodarki liście 50 największych eksporterów do Rosji są polskie spółki takich tuzów motoryzacji jak np. General Motors czy produkujących części samochodowe koncernów TRW i Valeo.
Rozwija się rosyjskie rolnictwo, więc na Wschód wysyłamy kombajny, ciągniki i dojarki.
Korzystamy też na boomie budowlanym w Rosji. - Bardzo szybko zwiększa się eksport chemii budowlanej i wełny mineralnej. Takie towary z Polski stanowią 20-30 proc. całego ich importu do Rosji - podkreśla Wróblewska. Domy trzeba wyposażyć i nasz przemysł też na tym korzysta. Eksportujemy do Rosji obrabiarki do drewna i ręczne narzędzia do produkcji mebli. Sprzedajemy tam też pralki.
Oferta naszego przemysłu chemicznego nie ogranicza się do potrzeb rosyjskich budowlańców. - Dużym wzięciem cieszą się zwłaszcza opakowania i naczynia jednorazowe, a także urządzenia do produkcji takich naczyń, np. butelek PET - wskazuje prezes Centrum Promocji KIG. Rośnie też eksport farmaceutyków z zakładów w Polsce.
Mimo wysiłku polskich eksporterów w handlu z Rosją notujemy chroniczny deficyt. To skutek zależności od rosyjskiej ropy naftowej i gazu, które stanowią lwią część naszego importu ze Wschodu. Ich ceny, niestety, rosną. W zeszłym roku na Rosję przypadało prawie 60 proc. całości naszego deficytu w handlu zagranicznym, podczas gdy w 2004 r. - "tylko" 25 proc. Niewielką pociechę stanowi to, że podobnej nierównowagi w handlu z Rosją doświadcza cała UE.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Marzec 2024
N Pn Wt Śr Cz Pt So
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31