Gospodarka.rze.pl

Wyszukaj firme:


Saabami polecimy do Europy
2008-02-28

JASIONKA. Szwedzki przewoźnik chce zatrudnić lokalnych fachowców z branży lotniczej i robić interesy z podkarpackimi firmami. Przedstawiciele Sverigeflyg, szwedzkiej firmy lotniczej, spędzili w poniedziałek cały dzień na rozmowach na lotnisku w Jasionce, a potem z prezydentem Rzeszowa.

Skandynawowie chcą w Jasionce stworzyć bazę noclegową dla swoich samolotów i zorganizować siatkę lotów do najpopularniejszych miast europejskich. Wygodne samoloty turbośmigłowe Saab 340 pasażerów z podrzeszowskiego lotniska zabiorą już może we wrześniu.

Szwedzki holding Sverigeflyg, do którego należą tanie linie lotnicze Blekingeflyg AB, jest "oryginałem" w lotniczym biznesie. Latającą firmę początkowo założył tylko po to, by pomóc ludności szwedzkiej wyspy Gotland i utrzeć nosa monopoliście Skyways, który na Gotlandii dyktował wysokie ceny biletów. Wejście na rynek Blekingeflyg obniżyło ceny biletów o połowę. Sverigeflyg i Blekingeflyg słynną też z przystosowania firmy do mentalności kraju i regionu, gdzie działają.

Szwedzka firma, polscy fachowcy

Wejście Sverigeflyg do Jasionki oznacza, że Szwedzi właśnie tutaj założą bazę serwisową, gdzie po przeszkoleniu zatrudnią lokalnych fachowców, tutaj też będą stacjonować ich samoloty. Szwedzi swój biznes opierają na ścisłej współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami i firmami.

- Nie chcę zapeszyć, bo żadne dokumenty nie zostały jeszcze podpisane, ale wejście szwedzkiego holdingu do Jasionki byłoby dla nas bardzo korzystne - twierdzi Wiesław Mardosz, dyrektor lotniska w Jasionce.

34 osoby na pokładzie - można lecieć

Atutem skandynawskiego holdingu lotniczego są samoloty, jakimi chce obsługiwać pasażerów z Jasionki. Szwedzi latają niewielkimi samolotami turbośmigłowymi,

Saab 340, mogącymi jednorazowo zabrać na pokład 34 osoby albo 3700 kg ładunku. Samoloty te wymagają też krótszego, bo około kilometrowego, pasa startowego, przez co mogą startować i lądować na mniejszych i mniej zatłoczonych lotniskach w całej Europie. To ułatwiłoby zorganizowanie lotów z Rzeszowa do największych miast europejskich. Szwedzi są też gotowi do obsługi lokalnych firm, udostępniając swoje samoloty na konkretne zamówienie. Niewykluczone, że w sezonie zimowym 2008 po raz pierwszy będzie można polecieć z Rzeszowa na narty w Alpy i Dolomity właśnie Saabami 340.

Źródło: Super Nowości

Czerwiec 2019
N Pn Wt Śr Cz Pt So
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30