Gospodarka.rze.pl

Wyszukaj firme:


Wyślij CV – ktoś czeka
2006-06-12

W ubiegły piątek (10 czerwca) w Rzeszowie odbyła się kolejna z cyklu 16 otwartych konferencji, ogólnopolskiej kampanii społecznej na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych – "Wyślij CV – ktoś czeka". Kampania w Rzeszowie zgromadziła w jednym miejscu i czasie, decydentów, przedstawicieli społeczności lokalnych, pracodawców i osoby niepełnosprawne.

Na rynku pracy nie ma podziału na osoby pełnosprawne i niepełnosprawne. Są tylko dobrzy i źli pracownicy. Niestety pracodawcom podjęcie decyzji o zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej nie przychodzi łatwo. Z drugiej strony, osoby niepełnosprawne bardzo rzadko decydują się na wysłanie CV. Jak to zmienić i jakie dzięki temu można osiągnąć korzyści? Te i inne problemy związane
z rynkiem pracy osób niepełnosprawnych, uczestnicy starali się przeanalizować
i wyjaśnić podczas wszystkich spotkań. Kampania “Wyślij CV – ktoś czeka” ma bowiem  na celu zmianę nastawienia wobec osób niepełnosprawnych.


aby zobaczyć zdjęcie w 100% kliknij na miniaturę


Na spotkanie w Rzeszowie licznie przybyły osoby głuchonieme. Wielu z nich uczestniczyło
w warsztacie “Uwierz w siebie!”, który przekonuje do aktywnego poszukiwania pracy. Wykładowcy uczą jak prawidłowo napisać CV i list motywacyjny i jak zaprezentować swoją osobę. Część ćwiczeń warsztatu była specjalnie dostosowana dla potrzeb osób głuchoniemych. Podobnie jak w innych miastach, również w Rzeszowie, trenerom prowadzącym spotkanie pomagał tłumacz języka migowego.

W czasie rzeszowskiego spotkania warsztat pt. “XXI?” prowadziła Anna Woźniak – Szymańska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych, która zaprezentowała specjalny program komputerowy umożliwiający korzystanie z komputera osobom niewidomym. Było to seminarium adresowane do decydentów. “Warsztaty pokazały nieświadomość władz
o możliwościach i umiejętnościach osób niewidomych i słabowidzących.” – mówi Anna Woźniak – Szymańska. “Jestem przekonana o konieczności prowadzenia kampanii poszerzającej świadomość pracodawców i obniżania poziomu ich lęku z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych. Kampania “Wyślij CV – Ktoś czeka” to wspaniała szansa na przekazywanie wiedzy, która może skutecznie pomóc zmienić myślenie i obalić mity, że osoby niepełnosprawne to niższa kategoria osób poszukujących pracy”Przed nami dużo pracy. W Unii Europejskiej co dziesiąty mieszkaniec jest osobą niepełnosprawną. W pozostałych krajach Unii połowa niepełnosprawnych znajduje pracę. W Polsce ich aktywność to rzadkość. Co więcej 84 procent z nich utrzymuje się głównie ze świadczeń społecznych: rent, emerytur i zasiłków. Czy tak musi być?

To nie jest tylko sprawa osób niepełnosprawnych i ich bliskich. 24 miliony złotych – tyle jako “karę” z powodu nie zatrudniania wymaganej ustawowo liczby pracowników niepełnosprawnych  
w ubiegłym roku zapłacił ZUS. Ponad pół miliona złotych z tego samego powodu przekazało na konto Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Ministerstwo Finansów (dane pochodzą z wyliczeń POPON).

Uczestnicy spotkania w Rzeszowie z ogromnym entuzjazmem przyjęli punkt kulminacyjny konferencji, jakim był niecodzienny pokaz mody z udziałem osób niepełnosprawnych. Energetyczna muzyka, wspaniali tancerze i doskonała publiczność to klucz do sukcesu. Tym bardziej jeśli w zespole znajdują się mistrzowie i wicemistrzowie Europy w tańcu na  wózkach. Pokaz mody zakończyły gorące brawa.

Między poszczególnymi wykładami i seminariami, uczestnicy prowadzili w kuluarach burzliwe rozmowy, nawiązywali nowe kontakty i wymieniali się doświadczeniami. “Cieszymy się, że taka kampania została zorganizowana w naszym regionie. Jest ona bardzo potrzebna. Takie spotkanie to spojrzenie na swoje sprawy z innej perspektywy. Każdy dzień jest niespodzianką!" – mówili uczestnicy po zakończeniu konferencji.

Kolejna impreza już 7 lipca w Gorzowie Wielkopolskim. Szczegóły na stronie internetowej www.niepelnosprawni.ciszewskipr.plDalszych informacji udziela:
    
Marlena Moździńska       
Koordynator Merytoryczny Projektu   
Ciszewski Public Relations   
Tel. 0-22 488 41 51
e-mail: mmozdzinska@publicrelations.pl
Czerwiec 2019
N Pn Wt Śr Cz Pt So
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30